Motorsiklet kursuna gitti, 'Motorsiklet bilmiyor' diye almadılar
Türkiye’de 100 kişi başına düşen motorsiklet sayısı!
Finansbank’tan motosiklet kredisi: Masraf Yok, Vade Uzun!
BMW’den Fütüristik Bir Motosiklet Modeli
Bu haber 27 Aralık 2012, Perşembe 22:48 tarihinde eklendi. 6018 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genç kalmak için motora binin!

Japonya’da yapılan araştırmaya göre, motosiklet kullanmak beyni zinde tutarak sağlıklı yaşlanmaya yardımcı oluyor.
Genç kalmak için motora binin! JAPONYA’DAKİ Tohoku Üniversitesi ile motosiklet üreticisi Yamaha tarafından yapılan araştırmaya göre, motosiklet kullanıcıları daha uyanık bir zihne ve güçlü bir hafızaya sahip oluyor.

Araştırmada, en az 10 yıldır motor kullanmayan, 40-50’li yaşlardaki eski motosiklet sürücüleri iki gruba ayrıldı. İlk gruptakiler iki ay boyunca motosiklet kullanırken, diğer grup bisiklet ya da otomobil kullandı. Motosiklet kullanan gruptakiler, bilişsel işlev testlerinde daha yüksek puanlar aldı. İkinci bir testte de, motosiklet kullananların sayı hatırlama testinde iki ay öncesine göre yüzde 50 oranında daha başarılı olduğu görüldü. Diğer gruptakilerde gerileme kaydedildi. Motosiklet kullanan denekler ayrıca, işte daha az hata yaptıklarını ve daha mutlu olduklarını söyledi. Bilim adamı Ryuta Kavaşima, “Sürekli tetikte olmayı gerektirdiği için motosiklet kullanmak sürücünün beynini aktif hale getiriyor. Motosiklet kullanmanın sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olduğu sonucuna vardık” dedi.

Yazdır Paylaş
Aytek Doğ - 2012-12-29 18:40:10
Katılıyorum.rnEski skooter sevdama uzun yıllar ara verdim. İşimden emekli olduktan iki sene sonra 60 yaşımda ilk vitesli motosikletimi aldımrnHalen motorumun üzerindeyken 68 yaşımda olduğumu hatırlamıyorum bile! :)
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Takip ettiğiniz haber kategorisi hangisi?
Motosiklet Videoları
Motosiklet Resimleri
Motosiklet İlanları
Motosiklet Haberleri
Motosiklet Kazaları
Motosiklet Dersleri


Web sitesinde yayınlanan animasyon, video, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar kaynak gösterilmeden kullanılamaz, yayınlanamaz.