Motorsiklet kursuna gitti, 'Motorsiklet bilmiyor' diye almadılar
Türkiye’de 100 kişi başına düşen motorsiklet sayısı!
Finansbank’tan motosiklet kredisi: Masraf Yok, Vade Uzun!
BMW’den Fütüristik Bir Motosiklet Modeli
Bu haber 05 Ekim 2016, Çarşamba 16:43 tarihinde eklendi. 1537 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kapalı Kask Kullanın Güvenliğinizi Sağlayın

Uzmanlar, bilinçli her motosiklet sürücüsünün kapalı kask kullanmasını öneriyor bu bunun bir zorunluluk olduğunu belirtiyor.
Kapalı Kask Kullanın Güvenliğinizi Sağlayın

Kapalı Kask Kullanın Güvenliğinizi Sağlayın

Uzmanlar, bilinçli her motosiklet sürücüsünün kapalı kask kullanmasını öneriyor bu bunun bir zorunluluk olduğunu belirtiyor. Trafikteki otomobil hâkimiyeti altında motosiklet kullanmanın getirdiği risklere aşırı hız ve acemilik eklenince kaza riski çoğalıyor. Kaza istatistikleri incelendiğinde kask takan ve takmayan sürücü karşılaştırılması yapıldığında ölümcül kazaların büyük bir bölümünün kask kullanmayan sürücülerden oluştuğu görülür. Kask takmak kafayı sadece darbelerden korumaz, can güvenliğini de korur ve ölüm riskini ortadan kaldırır. Kask çeşitleri kapalı, yarım şeklinde ikiye ayrılıyor. Kapalı kask, tam donanımlı, bütün baş bölgesini kapsayacak şekilde bir tasarıma sahipken yarım kasklar belirtildiği gibi yarım olmakla birlikte sadece başın üst bölümünü kapsayan yüz ve çene bölgesini açıkta bırakan bir tasarıma sahiptir. Deneyimli kişiler yarım kaskların güvenilir olmadığını bilincindedir ve kapalı kask kullanımını tercih eder. Yarım kasklar scooter tarzı motorlarda kullanılır. Kapalı diye tabir edilen full donanımlı motosiklet kasklarının, yarım kasklarla karşılaştırıldığında çok daha üstün bir koruma sağladığı açık bir şekilde görülür. Bu nedenle yoğun trafiklerde, süratli sürüşlerde ve özellikle uzun yolculuklarda kapalı kask kullanılması gerekir.

Metal ve plastik karışımının harmanlanarak ortaya çıkardığı materyalden yapılan kaskın dış yüzeyi, darbelere karşı korunaklı olmak zorundadır. Her kapalı kask üretimi sonunda çeşitli testlerden geçilerek kaskın darbeye karşı olan gücü test edilir. Kapalı kask, sağlam dış yüzeyine ek olarak cam vizörü, iç astarı, yanak pedleri gibi iç özellikleriyle donatılmış olmalıdır. Çıkarılabilir / değiştirilebilir yanak pedleri, güneşe karşı koruma sağlayan vizörler kaskın pratikliğini arttırır. Sürücünün, kafasını kaskın içinde rahat hareket ettirebilmesi, sürüş kalitesini artırırken sürücünün dikkatinin dağılmasını önler. Bu nedenle kask alırken hareket etme kabiliyeti de göz önünde bulundurulmalıdır. Kaskın en önemli detaylarından bir diğeri ise emniyet bağcıklarıdır. Özellikle yarım kasklarda emniyet bağcıkları iki kat önem teşkil eder.

Motosiklet Aksesuarları konusunda rehber niteliğinde bir mağaza olan motosikletaksesuarlari.com, geçmişten bugüne motor tutkunlarına müşteri memnuniyeti altında hizmet vermektedir. Ücretsiz kargo, hızlı teslimat, ürün garantisi ve iade değişim fırsatı ile alışveriş yapmak isteyenler için keyifli bir alışveriş deneyimi sunuyorlar.  

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Takip ettiğiniz haber kategorisi hangisi?
Motosiklet Videoları
Motosiklet Resimleri
Motosiklet İlanları
Motosiklet Haberleri
Motosiklet Kazaları
Motosiklet Dersleri


Web sitesinde yayınlanan animasyon, video, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar kaynak gösterilmeden kullanılamaz, yayınlanamaz.