Motorsiklet kursuna gitti, 'Motorsiklet bilmiyor' diye almadılar
Türkiye’de 100 kişi başına düşen motorsiklet sayısı!
Finansbank’tan motosiklet kredisi: Masraf Yok, Vade Uzun!
BMW’den Fütüristik Bir Motosiklet Modeli
Bu haber 24 Ağustos 2015, Pazartesi 17:40 tarihinde eklendi. 2148 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Motosiklet sigortası ve kaskosu yaptırırken nelere dikkat etmeli?

Motosiklet sigortası ve kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler!
Motosiklet sigortası ve kaskosu yaptırırken nelere dikkat etmeli? SİGORTA ETTİRİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

 

Acentenizin tek ve esas işinin sigortacılık olmasına dikkat ediniz.

 

Tabii size her zaman özel zaman ayırabilmesini ve eksiksiz hizmet sunmasını isterseniz,

 

Bu ilk tavsiyemiz en önemli ve en çok dikkat edilmesi gereken husustur, bu nedenle konuyu biraz daha açmak istiyoruz;

 

Sigorta acentesi, sigorta şirketi ile sigortalı arasında köprü vazifesi taşır. Bu tanımların altını çizdikten sonra niçin acentenizin tek işinin sigortacılık olmasına dikkat etmenizi önerdiğimizi açıklayalım.

 

Poliçe yaptırabileceğiniz sigorta şirketlerini sıraya koyduktan sonra, şirketler arasında poliçe özel şartlarını ve teminatlarını incelemeniz gerekir. Aynı ad altında sunulan poliçeler aslında birbirlerinden farklı özellikler sunmaktadır.

 

Öncelikle hangi riskinizin teminat altında alınmasını istiyorsanız buna karar verin. Günümüzde poliçe teminatları ek teminatlarla zenginleştirilmiştir. Ancak bu ek teminatlarda bizi olası risklere karşı koruma altına alırlar.

 

POLİÇENİZİ MUTLAKA OKUYUN

 

Poliçeniz, sigorta şirketleri ile sigorta ettiren / sigortalı arasında yapılan bir sözleşmedir. Dolayısıyla hem sigorta şirketini hem de sigorta ettireni / sigortalıyı bağlayıcı hükümler taşımaktadır. Bu nedenle, gerek size düşen yükümlülükleri gerekse sigorta şirketinin size karşı yükümlülüklerini öğrenmek için poliçenizi ve eklerini mutlaka okuyun.

 

SİGORTA GENEL ŞARTLARIN İNCELEYİN

 

Sigorta genel şartları, hazine müsteşarlığına hazırlanan ve sigorta teminatının kapsamı, sigorta şirketi ile sigorta ettiren / sigortalının görev ve yükümlülükleri, anlaşmazlık durumunda takip edilecek prosedürler gibi temel konulara ilişkin düzenlemeleri içeren tebliğ niteliğindeki mevzuattır. Sigorta sözleşmesinin bir parçası olması nedeniyle bütün sigorta şirketleri sigorta genel şartlarını sözleşme ile birlikte müşteriye vermek zorundadır.

 

Satın almak istediğiniz ürün hakkında ayrıntılı bilgi edinmek üzere bu kaynaktan yardım alabilirsiniz. Hatta sigorta poliçenizi almadan önce sigorta genel şartını incelemeniz satın almak istediğiniz poliçenin kapsamı konusunda bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Sigorta genel şartlarına internet aracılığı ile www.sigortacilik.gov.tr yada www.tsrsb.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

SİGORTA POLİÇESİNDE TARAFINIZA SUNULAN TEMİNATLARIN KAPSAMINI TAM OLARAK ÖĞRENİN

 

Sigorta şirketinden satın almış olduğunuz poliçenin size hangi güvenceleri sağladığı konusunda aklınızda hiçbir tereddüt kalmayacak şekilde bilgi edinmelisiniz.

 

SİGORTA POLİÇENİZDE ÖZEL ŞARTLARIN NELER OLDUĞUNU İNCELEYİN.

 

Sigorta şirketleri, sigorta genel şartlarını daraltıcı olmamak kaydıyla sigorta sözleşmesinde tarafların görev ve yükümlülüklerini gösteren özel şartlar öne sürebilir. Özel şartlar hakkında bilgi sahibi olmanız gelecekte bir sürpriz ile karşılaşmamanız için büyük bir önem taşımaktadır.

 

POLİÇENİZ HAKKINDA AKLINIZA GELEN HER TÜRLÜ KONUYU SİGORTA SÖZLEŞMESİNİ DÜZENLEYEN KİŞİYE SORUN

 

Poliçeniz ve eklerinde yer alan bütün hükümleri okumanıza rağmen anlamadığınız hususlar vara ise sigorta poliçenizi düzenleyen kişiye sorun, bu kişinin yardımını yeterli bulmuyorsanız sigorta hukuku konusunda uzman bir avukata başvurabilirsiniz.

 

POLİÇENİZİN ÜCRETİNİ ÖDEYİN

 

Sigorta mevzuatına göre, sigorta ücretinin tamamı veya taksitle ödenmesi kararlaştırılmış ise ilk taksit, poliçenin teslimine rağmen ödenmemişse sigortacının sorumluluğu başlamaz. Dolayısıyla, sözleşmenizin hüküm ifade edebilmesi için sigorta şirketine poliçede yazan ücreti mutlaka ödemiş olmanız gerekmektedir.

 

POLİÇENİZDE MUAFİYET VE/VEYA MÜŞTEREK SİGORTA UYGULAMASI VAR İSE BUNUN SİZE SAĞLADIĞI AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI ÖĞRENİN

 

Sigorta şirketleri tarafından satılan çoğu sigorta poliçesinde muafiyet ve/veya müşterek sigorta uygulamasının yer aldığı görülmektedir. Bahse konu uygulama ile kısaca poliçede belirtilen risklerin bir kısmının sigorta talebinde bulunanın üzerinde kalması karşılığında sigorta bedelinde indirim yapılmaktadır. Hasar anında alacağınız tazminat miktarının hesaplanmasından bir hayli etkili olan muafiyet ve müşterek sigorta uygulamasının size sağlayacağı avantaj ve dezavantajları öğrenmeniz bu açıdan önem taşımaktadır. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için www.sigortacilik.gov.tr/sigorta köşesi / sıkça sorulan sorular bölümünden yararlanılabilir.

 

ÖRNEK; motosikletimizi, kazalara karşı korumak için kasko poliçesi yaptırırız. Bu istem yalnız kendi motosikletimizi olacak kazalara karşı korumak içindir. Kasko poliçesi, tek başına temel olarak, çarpma, çarpılma, çalınma ve yangın risklerine karşı motosikletimizi korur. Motosikletimiz aynı zamanda deprem, sel, su, terör, kötü niyetli hareketler, fırtına, sigara ve benzeri maddeler, yetkisiz kişilerce çekilme risklerine de açıktır. Bu riskler ek teminatlarla, bazı şirketlerin poliçelerinde isteğe bağlı olarak sunulur. Bazı şirketlerin poliçelerinde kaskonun ayrılmaz parçasıdır. Bazı poliçelerde bu ek teminatlar verilse bile, teminatlarda muafiyet ve kısıtlılık vardır.

 

Kasko poliçeleri ek teminatlarla zenginleştirilmiştir. Kendi motosikletimizin hasarı dışında,  motosikletimizi kullanırken, kusurumuzdan dolayı üçüncü şahısların mallarına, bedenlerine, sağlıklarına, karayollarına ve tesisatlarına zarar verebiliriz. Bu zararları öncelikle trafik sigortası diye bilinen, zorunlu mali mesuliyet poliçeleri karşılar. Trafik sigorta poliçe limitleri sanayi ve ticaret bakanlığı tarafından belli zamanlarda yükseltilirse de genelde yetersiz kalırlar. Bu yetersizliği tamamlamak için kasko poliçelerinin içine ihtiyari mali mesuliyet teminatı eklenir. Bu eklenen teminatlar bazı sigorta şirketlerinin kasko poliçelerinde primi düşük çıkartmak için çok küçük bir bedelle eklenir. Bazılarında bu bedeller gerçek bir koruma için önemli seviyelerdedir.

 

Motosikletimız içinde bulunan kişiler gerek bizim kusurumuzdan gerekse üçüncü şahısların kusurlarından dolayı bedenen zarar görebilirler hatta vefat edebilirler. İşte bu durumlarda kasko poliçesinin içine ek teminat olarak konulan koltuk sigortaları diye bilinen ferdi kaza teminatı devreye girer. Bu ek teminat bedellerinin yüksek olup olmadığı, tedavi masraflarının da karşılanıp karşılanmadığı incelenmelidir.

 

Kasko poliçeleri motosikletin orijinal olan, yani fabrika çıkışında var olan müzik sistemini ve aksesuar çıkışında var olan müzik sistemini ve aksesuarlarını da koruma altına alır. Ancak değişen müzik sistemi ve aksesuarlarla motosiklet da bulunan TV, telefon gibi cihazların poliçe kapsamına alınması gerekir.

 

Ayrıca poliçelere teminat yelpazesini genişletmek için, hukuksal koruma ve asistans hizmetleri eklenir. Asistans hizmetleri  günümüzde kasko poliçelerinin tamamına yakınında uygulanmakta olup, hizmet içeriği olarak farklılıklar gösterirler. Asistans hizmetler içeriğinin ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir. Ayrıca anlaşmalı servis istasyonlarının motosiklet markanızın yetkili servis istasyonu olmasına ve yurdumuzun her ilinde olup olmadığını inceleyin.

 

Kişisel eşya teminatı ile kaza esnasında veya münhasıran hırsızlık olaylarında motosikletda bulunabilecek kişisel eşyalarınız teminat altına alınabilir.

 

Kasko poliçenizi yaptırdıktan sonra hasar vukuu bulduğunda,

 

Primlerinizi vadesinde ödemiş olmanız gerekir. (vade kaçırmamak için kredi kartı talimatı vermenizi öneririz.)

Değişen parçalarınız için eski model otomobillerde kıymet kazanma tenzili uygulanmaması gerekir.

Değişen parça olduğunda, tazminat bedelinden ikame primi kesilmemesi gerekir.

Yılda bir kez cam, far kırılması hasarlar ve rüculu hasarların hasarsızlık indirimini bozmaması gerekir.

%30,%40,%50,%60 hasarsızlık tenzilat oranlarına ulaştıktan sonra ilk hasarınızda hasarsızlık tenzilatının sıfırlanmaması gerekir.

Anlaşmalı servis istasyonlarında, elinizi cebinize atmadan, orijinal parçalarla anahtar teslimi motosikletinızın onarılması gerekir.

Son model motosikletinız pert olduğunda size sıfır motosiklet verilmesi gerekir.

· Bu imkanlara sahip bir poliçe almanız halinde, doğru seçiminiz için sizi tebrik etmek gerekir.

Sıfır motosiklet alırken ticari beklentiler nedeniyle güzel sözlerle size kabul ettirilmeye çalışılan poliçelere itibar etmeyiniz. Unutmayınız ki motosiklet satış yerlerindeki sigorta görevlilerinin “hasarda nasıl olsa motosikletinız bize gelecek ve siz hiçbir şeye karışmayacaksınız” şeklinde satmaya çalıştıkları poliçeler size hasarda sıkıntı yaşatacaktır. Müşteri odaklı hizmet sunmayı vaat eden bu tür yerler size hiçbir zaman beklediğiniz hizmeti sunamazlar. Otomobil satan bir servis, seyahatiniz esnasında meydana gelebilecek hasarlarınızda ne ölçüde yakın hizmet desteği sağlayabilir?

 

Kredi satan bankalarda yapılacak poliçeler için durum daha vahim. Acentesi oldukları sigorta şirketleri için yıllık kota kaygısıyla poliçe düzenlenmeye çalışan banka görevlileri için sigortalının hasar durumundaki hizmet beklentisi hiç önemli değildir. Poliçenin makul fiyata düzenlenmesi, uygulanabilecek indirimlerin verilmesi v.s. tamamen önemsizdir. Çünkü banka şubelerinde yutturulmaya çalışılan lokmada ise “sigortanızı biz düzenlersek kredi faizinizde şu kadarlık indirim yaparız.”  Sorusu kullanılmaktadır. Önüne konan her evrakı imzalayan müşteri ise o anda ayrıntılara hazırlıklı değilse tereddütsüz kabul etmektedir.

 

İnternet üzerinden pazarlanmaya çalışılan ve “poliçenizi kendi istediğiniz gibi düzenleyin” lokması ile sunulan pazarlama tekniğinin takdiri ise tamamen size kalmış. Düzenlenen poliçe yasal olarak mutlaka eksiksizdir. Ancak hasar durumunda da kendi işinizi kendiniz halletmeyi göze alıyorsanız mesele yoktur.

 

Köprünün sağlam olması bizce çok önemlidir. Ya sizce?...

 

Sigorta poliçenizi düzenleyen kişilere doğru ve tam bilgi veriniz.

 

Zorunlu poliçeler dışındaki isteğe bağlı tüm poliçeleriniz için yazılı teklif isteyiniz.

 

Tüm acenteler ve sigorta şirketleri yazılı teklif sunabilirler. Ancak yazılı teklif sunmak istemeyen yada konuyu kestirme ifadelerle fiyata ve ödeme koşullarına endekslenmeye çalışan acenteyi tercih etmenin ne denli doğru olacağı sizin takdirinizdir.

 

Poliçenizi mutlaka okuyun.

 

Sigorta genel şartlarını inceleyiniz.

 

Poliçenizde tarafınıza sunulan teminatların kapsamını tam olarak öğreniniz.

 

Sigorta poliçelerinizde özel şartların neler olduğunu inceleyiniz.

 

Poliçeniz hakkında aklınıza gelebilecek her türlü konuyu, sigorta sözleşmesini düzenleyen kişiye sorunuz.

 

Poliçenizin ücretini kararlaştırılan şekliyle ödeyiniz.

 

Poliçenizde muafiyet ve/veya müşterek sigorta uygulaması var ise bunun size sağladığı avantaj ve dezavantajları öğreniniz.

 

DİKKAT ETMELİ?

 

Motosiklet sahiplerinin kasko sigortası yaptırırken teminatlardan ziyade poliçe fiyatını dikkate alıyor. Sürücülerin yüzde 90’ının, motosikletları için kasko yaptırırken poliçeleri yeterince incelenmediği, bunun da bazı durumlarda hak kaybına yol açabildiği bildirildi.

 

Motosikletin yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan, isteğe bağlı sigorta türü olan kasko sigortaları, kapsamları açısından şirket bazında farklılıklar gösteriyor.

 

Bir çok kişi , motosikletiyle ilgili başına bir olay gelmeden kasko sigortası hakkında yeterli bilgiyle sahip olmuyor.

 

Türkiye’de trafiğe kayıtlı 12 milyonun üzerinde motosiklet var, ancak bunlardan 3 milyon 300 binin kasko sigortası bulunuyor.

 

Sürücülerin kasko yaptırırken poliçelerdeki teminat maddelerini çok iyi incelenmeleri gerektiği, bir poliçe değerine göre ucuzsa bunun nedeni teminatlardaki farklılıklardan kaynaklandığı bilinmelidir.

 

Motosiklet sürücülerinin yüzde 90’ı kasko yaptırırken poliçeleri yeterince incelemiyor. Daha sonra başlarına bir olay geldiğinde sigorta şirketlerini ve acentelerini suçluyorlar.

 

Çoğu kişi kasko yaptırırken, ne gibi hakları olduğunu bile bilmez. Kasko yaptırırken sigorta değeri günün koşullarına uygun olmalı. Fiyat, öncelikli tercih olarak dikkate alınmamalı, kaza yapıldığı zaman hasarı en çabuk ve eksiksiz ödeyen firmalar tercih edilmeli. Ferdi kaza sigortası ile ihtiyari mali mesuliyet sigortasından verilen teminatlara ve ödenecek prime dikkat edilmeli. Poliçelerdeki genel ve özel şartların iyi okunması gerekiyor. Grev, deprem , sel gibi teminatların bulunup bulunmadığı kontrol edilmeli. Poliçenin enflasyona karşı endeksli olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor.

 

Teminatlar, başka şirketin teminatlarıyla karşılaştırılmalı. Poliçenin hangi ek teminatları kapsadığını baştan öğrenmeniz gerekir. Bu sizin depremde, selde ve doğal bir afette şok yaşamanızı önleyecektir.

 

Kasko poliçelerinin birleşik poliçe olduğunu, motosiklet dışında da teminatlar içerdiğini, bu teminatların ve her poliçe ile birlikte verilen yardım hizmetleri içeriğinin çok iyi incelenmesi ve bilinmesi gerekmektedir.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Takip ettiğiniz haber kategorisi hangisi?
Motosiklet Videoları
Motosiklet Resimleri
Motosiklet İlanları
Motosiklet Haberleri
Motosiklet Kazaları
Motosiklet Dersleri


Web sitesinde yayınlanan animasyon, video, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar kaynak gösterilmeden kullanılamaz, yayınlanamaz.