Motorsiklet kursuna gitti, 'Motorsiklet bilmiyor' diye almadılar
Türkiye’de 100 kişi başına düşen motorsiklet sayısı!
Finansbank’tan motosiklet kredisi: Masraf Yok, Vade Uzun!
BMW’den Fütüristik Bir Motosiklet Modeli
Bu haber 18 Ekim 2014, Cumartesi 12:32 tarihinde eklendi. 2284 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Motosiklet satışları istenilen rakamlara ulaşmıyor

Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde motosiklet satışları yüzde 7’lik düşüş göstererek 106 bin 896 adede geriledi. 2013 yılının aynı döneminde 115 bin 49 adet motosiklet satılmıştı.
Motosiklet satışları istenilen rakamlara ulaşmıyor
Az yakıt tüketmesine, çevreyi daha az kirletmesine ve hafif olduğu için yollara daha az zarar vermesine rağmen motosiklet satışları bir türlü artmıyor. Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde motosiklet satışları yüzde 7’lik düşüş göstererek 106 bin 896 adede geriledi. 2013 yılının aynı döneminde 115 bin 49 adet motosiklet satılmıştı. Motosiklet satışlarındaki gerilemenin düşündürücü olduğunu söyleyen Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Nihat Çadırcı, “Türkiye’de motosiklet kullanımı bir türlü artmıyor. Bunun en önemli nedeni algı sorunu. Çünkü ülkemizde hala ‘Motosiklet kullanmak tehlikelidir’ inanışı var. Bu yanlış algının yapılacak çalışmalarla biran önce kırılması gerekiyor” dedi.  
 

Yolda yürümek kadar tehlikeli 
Bazen kaldırımda yürümenin de motosiklet kullanmak kadar tehlikeli olabileceğini belirten Çadırcı, “Kafanıza bir şey düşebilir ve yaralanabilirsiniz. Motosiklet kullanmak da aslında böyle bir şey. Kask, korumalı motosiklet montu ve pantalonu giyer, ellerinize de korumalı eldivenler takar, iyi bir eğitim alarak, trafik kurallarına da uyarsanız motosiklet kullanmanın tehlikesi olmaz” diye konuştu.   

 

1000 kişiye 28 motosiklet düşüyor 
Dünyada motosiklet kullanımının giderek arttığına dikkat çeken Çadırcı, “Bunun en önemli nedeni kuşkusuz motosikletin daha az yakıt tüketmesi, çevreyi daha az kirletmesi, pratik olması, daha hafif olduğu için yollara daha az zarar vermesi ve park sorunu oluşturmaması. Bu nedenle her 1000 kişiye düşen motosiklet sayısı İtalya’da 181, İspanya’da 105, Yunanistan’da 97, Almanya’da 73. Türkiye’de ise her 1000 kişiye sadece 28 motosiklet düşüyor. Amacımız kişi başına düşen motosiklet sayısını artırmak” açıklamasında bulundu. 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Takip ettiğiniz haber kategorisi hangisi?
Motosiklet Videoları
Motosiklet Resimleri
Motosiklet İlanları
Motosiklet Haberleri
Motosiklet Kazaları
Motosiklet Dersleri


Web sitesinde yayınlanan animasyon, video, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar kaynak gösterilmeden kullanılamaz, yayınlanamaz.